Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

Wycieczka do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce

Wycieczka miała miejsce w dniu 26.10.2018 r. Z Gorlic wyjechano o godz. 6.30 - jeszcze o zmroku, ale było warto, bo uczniowie, którzy zakwalifikowali się na wycieczkę, stanowiącą nagrodę główną w Drugim Konkursie Elektrycznym ISKRA, mieli możliwość zapoznania się z codzienną pracą Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.

29 października 2018

Uczestnicy wycieczki wykazali bardzo duże zainteresowanie zagadnieniami z dziedziny energetyki, dotyczącymi wytwarzania energii elektrycznej, przedstawianymi w czasie wizyty w Solinie i w Myczkowcach. Zainteresowanie było uzasadnione, bo większość uczniów - uczestników wycieczki to przyszli technicy elektrycy, elektronicy, mechatronicy oraz technicy pojazdów samochodowych. Byli to przedstawiciele trzech szkół powiatu gorlickiego, tj.: ZST w Gorlicach, ZS Nr 1 w Gorlicach i ZSZ w Bieczu. Wycieczka miała bogaty, ponad 4-ro godzinny program związany z prezentacją działalności Polskiej Grupy Energetycznej Energia Odnawialna. Wyjaśnieniami służyli przewodnicy wycieczki, oddelegowani przez ZEW Solina-Myczkowce, którzy bardzo ciekawie i merytorycznie przedstawili działalność zwiedzanych firm energetycznych. Byli otwarci na liczne pytania uczniów i opiekunów wycieczki. Zaprezentowane zagadnienia, na pewno będą przydatne w pracy zawodowej przyszłych absolwentów naszych szkół.

W wycieczce wzięło udział 45-ciu najlepszych uczniów w Konkursie Elektrycznym wraz z opiekunami, a także dyrektor CKPiU w Gorlicach Adam Tarsa.

Uczestników wycieczki oraz opiekunów, powitali i opowiedzieli o działalności firmy przedstawiciele PGE Energia Odnawialna S.A. w Solinie oraz profesjonalni przewodnicy, którzy bardzo ciekawie i merytorycznie opowiedzieli o działalności elektrowni, a także zapór w Solinie i Myczkowcach. Na początku zwiedzania uczestnicy wycieczki obejrzeli film o działalności elektrowni, po którym, pod nadzorem przewodników udano się na zwiedzanie obiektów.

Bardzo istotnym elementem całego kompleksu jest sama zapora. Jest to największa zapora w Polsce i jedna z największych w Europie. Ma 82 metry wysokości (z czego 6 metrów stanowią podziemne fundamenty), 644 metry długości, a jej kubatura wynosi 760 000 metrów sześciennych. Do jej budowy zużyto ponad 2 000 000 ton cementu, betonu i kruszywa.
Największe w Polsce sztuczne jezioro, powstałe na skutek budowy zapory, ma powierzchnię 22 km kwadratowych oraz maksymalną głębokość 63 m. Elektrownia Wodna Solina znajduje się na rzece San, jest to elektrownia typu szczytowo-pompowego. Słowo „szczytowo” oznacza to, że produkcja energii odbywa się w czasie tzw. „szczytów energetycznych”, czyli wtedy, kiedy jest największe zapotrzebowanie na energię. Natomiast słowo „pompowa” oznacza, że można odwrócić kierunek turbin i zamiast produkować prąd, można je wykorzystać do wpompowania wody z powrotem ze zbiornika dolnego (Myczkowskiego) do górnego (Solińskiego). Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego.
Po modernizacji, która odbyła się w latach 2000-2003 zwiększono moc elektrowni ze 136 MW do 200 MW, wymieniono wirniki turbin, wał turbiny, hydrauliczno-mechaniczno-elektryczny regulator na elektroniczny pamięciowo programowalny regulator cyfrowy, oraz zmodernizowano generatory, zespoły regulacyjne. W praktyce jednak elektrownia wykorzystuje jedynie część swojej mocy przerobowej, gdyż przy pracy pełną mocą wody z jeziora ubywałoby szybciej niż przybywało z rzek i po kilkunastu dniach, wody po prostu by zabrakło. Elektrownia Wodna Solina z 4 turbozespołami typu Francisa produkuje rocznie 112 GWh. Po zwiedzeniu zapory, także od środka – część trasy zwiedzania przebiega 6 m pod dnem jeziora oraz Elektrowni Wodnej w Solinie, cała grupa udała się autobusem na zaporę w Myczkowcach, gdzie uczniowie, również dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, które przekazał fachowo przewodnik wycieczki. Ostatnim elementem wycieczki zawodoznawczej było zwiedzanie elektrowni Wodnej w Myczkowcach, o mocy zainstalowanej 8,32 MW, która stanowi nieodłączny element całego Zespołu Elektrowni Wodnych. Tutaj przyszli elektrycy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z dziedziny odnawialnej energii elektrycznej.

Warto w tym miejscu podziękować patronom Konkursu Elektrycznego ISKRA, dzięki którym możliwa była organizacja Konkursu Elektrycznego ISKRA oraz tej wycieczki zawodoznawczej, która stanowiła nagrodę główną dla 45-ciu najlepszych uczniów w konkursie, tj.: Staroście Gorlickiemu Karolowi Górskiemu oraz Wiceprezesowi Zarządu ds. Innowacji PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Pawłowi Śliwie.

Ponadto należy podziękować Prezesowi PGE Energia Odnawialna S.A. Arkadiuszowi Sekścińskiemu, Dyrektorowi ZEW Solina-Myczkowce Krzysztofowi Majcherowi, którzy również aktywnie wsparli inicjatywę organizacji Konkursu Elektrycznego. W organizacji konkursu oraz wycieczki pomocy udzielili, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Michał Kucaj oraz Główny Specjalista ds. Komunikacji w spółce PGE Energia Odnawialna S.A. Maciej Gelberg.

Mając na uwadze duże zainteresowanie uczniów problemami energetycznymi, wyrażone również podczas wycieczki w ZEW Solina-Myczkowce, podobnie jak rok temu w Elektrowni w Bełchatowie, warto kontynuować w przyszłości ideę organizacji kolejnych edycji Konkursu Elektrycznego, na pewno chętnych nie zabraknie.

Media Społecznościowe

© 2018. Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W kilku słowach o tym co robimy

Podstawowym celem naszej działalności  jest realizowanie zadań z zakresu przygotowania zawodowego młodzieży i dorosłych wynikających z programów nauczania dla danego zawodu. 

Organizujemy praktyczną naukę zawodu, egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz inne formy kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego.

Przydatne informacje